XXVIII Galicyjska Jesień w Brzesku

3 października 2018 r. w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej miał miejsce „Koncert poezji i ballady”, w którym wzięli udział uczniowie ZSP nr 1 w Brzesku. Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka to jeden z największych festiwali promujących poezję, muzykę, sztukę oraz literaturę na terenach Europy Środkowo-Wschodniej.  W ciągu ponad 25 lat przez Galicyjską Jesień Literacką, której pomysłodawcą jest poeta Andrzej Grabowski, przewinęło się ponad 200 autorów. Wśród nich polscy poeci, m.in.: Jerzy Harasymowicz, Julian Kawalec, Ernest Bryll, Tadeusz Śliwiak, Lech Konopiński. Corocznie znaczącą grupę stanowią artyści m.in.: z Japonii, Wietnamu, Etiopii, Ukrainy, Francji, Włoch i Australii.

Podobnie jak w ubiegłych latach na przełomie września i października poeci i artyści z wielu krajów odbywają tourne po miejscowościach Podkarpacia i Małopolski, gdzie biorą udział w spotkaniach autorskich, lekcjach literackich i koncertach. Grupa artystów i poetów tegorocznej MGJL zaprezentowała w Brzesku „Koncert poezji i ballady”, objęty honorowym patronatem Burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki.

Dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku wystąpili: pochodzący z Wietnamu a mieszkający od wielu lat w Polsce dr Thai Van Nguyen – z wykształcenia geodeta, z zamiłowania poeta, propagator polskiej literatury, tłumacz takich dzieł jak m.in.: „Pan Tadeusz”, „Chłopi”; Tamara Łucenko – ukraińska piosenkarka, muzyk, autorka tekstów do piosenek; Artur Grabowski – nauczyciel, poeta, grafik, ilustrator oraz  Andrzej Grabowski – poeta i prozaik, autor utworów dla dzieci, kawaler Orderu Uśmiechu oraz tłumacz literatury anglosaskiej i animator kultury. Podczas spotkania artyści prezentowali swoje wiersze, satyry. Dr Thai Van Nguyen czytał fragment „Pana Tadeusza” w języku wietnamskim, a Tamara Łucenko zaśpiewała kilka piosenek i ballad, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. „Koncert poezji i ballady” stał się okazją do dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy młodymi ludźmi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z poezją a doświadczonymi literatami.
Zachęcamy do posłuchania utworów Tamary Łucenko: .com/lumara.urban

dsc_0954 dsc_0956 dsc_0957 dsc_0960 dsc_0963 dsc_0968 dsc_0976 dsc_0985

This entry was posted by Marek Kotfis, on at and is filed under News. Comments are currently closed.